ACO 86 år: följ med på resan från apotek till ledande skönhetsaktörer
I över åtta decennier har ACO:s hudvårdsprodukter varit en självklar del av många svenskars hudvårdsrutin. Nu skriver vi på ACO ett nytt kapitel i framgångssagan med en spännande expansion, vilken tar produkterna bortom apotekens hyllor och ut till en ännu större publik.

ACO:s resa började i hjärtat av Stockholm under hösten 1939. Då vågade kanske ingen drömma om att varumärket och dess produkter skulle bli ett lika uppskattat och tillförlitligt tillskott i svenska badrum också 86 år senare. Faktum är att produkter från ACO ända sedan starten har varit och fortsätter att vara en självklar del av de flestas hudvårdsrutin, inte minst här hemma i Sverige.
Återse några älskade favoriter från förr och tjuvkika in i framtiden när ACO nu för första gången lanseras utanför apoteken.
1939: ACO grundas
ACO ser dagens ljus när Apotekarsocieteten grundar ett eget varumärke på Wallingatan 26 i centrala Stockholm, med syftet att erbjuda hudvård och andra egenvårdsprodukter av hög kvalité. De prisvänliga krämerna blir snabbt en succé och namnet Apotekets Composita, eller ”apotekens blandning” på latin, blir en självklar stapelvara på många badrumshyllor.
1980-tal: Nya hudvårdsfavoriter lanseras
När allt fler apotek låter sina kunder själva välja produkter i stället för att få råd av farmaceuter bakom apoteksdisken hårdnar konkurrensen. ACO, som redan finns på alla apotek i landet, blir ett varumärke som sticker ut på hyllorna med både färgstark grafik och stora bokstäver på förpackningarna. Vad gäller innehållet går självklart forskning och utveckling framåt i laboratoriet i Stockholm, vilket år 1988 bland annat resulterar i ikoniska produkter såsom ACO Bronze, ACO Roll on för män samt ACO Fuktlotion.
1998: Lansering av Canoderm och betydande forskning
Canoderm kräm ser dagens ljus, samtidigt som ACO:s egna vetenskapliga studier lade grunden till att vi idag vet att produkten förebygger återfall av atopiska eksem. Viktiga studier och insikter fortsätter att driva vår utveckling framåt inom hudvård, både av receptfria läkemedel liksom kosmetiska produkter. Faktum är att samtliga hudvårdsprodukter från ACO utvecklas av samma experter i samma laboratorium i Stockholm.
2001–2024: ACO befäster sin ställning som marknadsledande hudvårdsmärke
Vi på ACO är lite extra stolta över att de allra flesta svenskar har en produkt från vårt sortiment hemma i badrummet. Faktum är att ACO erbjuder produkter för alla hudtyper, från torr till fet som till exempel mjukgörande Caring Face Cream och glansdämpande Mattifying Day Cream. I vårt breda sortiment finns även produkter för hela kroppen – inklusive ansikte, kropp, intim, händer och fötter – såsom lugnande Balancing Face Cream, återfuktande Restoring Lotion, milt rengörande Intimate Care CleansingOil, rikligt återfuktande Protecting Hand Cream samt intensivt mjukgörande Foot Cream Rich. Tack vare vårt stora sortiment av hudvård för alla åldrar, alla hudtyper och alla hudbekymmer har vi blivit det ledande hudvårdsmärket hos apotek. Oavsett var du befinner dig i livet hittar du passande produkter från ACO, både vad gäller vår Minicare-serie utvecklad för bebisars känsliga hud, vår aknebehandlande hudvårdsserie Spotless som är extra lämplig för tonåringar och vår hudvårsserie Age Delay som är särskilt anpassad för mogen hud. Psst! Hos ACO hittar du självklart också ett brett utbud av solskydd för både unga och vuxna. Några av våra senaste lanseringar som vi är lite extra stolta över är till exempel ACO Boosters liksom barriärstärkande ACO Protect.
2025: ACO utökar sin närvaro utanför apoteken
ACO lanserar sina kosmetiska produkter utanför apoteken, vilket är första gången sedan starten år 1939. Från och med januari 2025 finns ACO på Lyko och Kicks, både i butik och online.
– Det finns en stor andel konsumenter som inte köper sin hudvård på apotek och det finns en förväntan att vi ska finnas hos andra återförsäljare också. Därför finns nu också hos Lyko och Kicks, säger Alexandra Hoby som är nordisk chef för e-handel hos ACO.
Att alltid kunna möta våra kunder där ni finns har alltid varit viktigt för oss på ACO, både vad gäller traditionella och nya butikshyllor. Lika stolta som vi är över vårt 86-åriga och fortsatta samarbete med apoteken, lika glada är vi för vår nya samverkan med Lyko och Kicks, de ledande skönhetsaktörerna i Sverige idag. Att vara en fortsatt del av apoteken är en självklar del av ACO:s identitet, samtidigt som ett nytt och väldigt spännande kapitel i vårt varumärkes historia nu tar sin början hos Lyko och Kicks. Vi på ACO hoppas att ni kunder vill följa med oss på denna spännande resa. Vi ses där ni finns!
Läs mer!
Forskning och innovation skapar ständigt nya möjligheter för utvecklingen av hudvård. På senare år har dessutom viktiga diskussioner väckts om allt från transparens kring produktion och innehåll, till ungas användande av avancerad hudvård. Marknaden för hudvård fortsätter att växa och förändras i snabb takt. På många sätt har hudvård aldrig varit mer spännande. Idag vill vi inte bara ta hand om vår hud, vi vill förstå den.
Denna guide handlar om kosmetiska hudvårdsprodukter som är tänkta att rengöra och hålla huden frisk och i god kondition, såsom mild ansiktstvätt och fuktgivande ansiktskräm. Guiden riktar sig inte till dig eller ditt barn som har en hudsjukdom som behöver behandling enligt läkares rekommendationer. Innehållet är faktagranskat av Lykke Barck, överläkare och specialist inom dermatologi samt grundare av Hudläkarpodden.
Registrera dig nu och få 25% på ett helt ACO-köp
Få de senaste nyheterna och exklusiva erbjudanden direkt i din inkorg. Signa upp nu!